Site-ul oficial al Municipiului Brad

Cetățeni de onoare

MIRCEA SÂNTIMBREANU – 20 mai 1996 – Fiu al Ţării Zarandului, pentru întreaga sa activitate în domeniul literaturii.

ION LUNGU – 20 mai 1996 – Fiu al Ţării Zarandului, pentru întreaga sa activitate în domeniul literaturii, filozofiei şi criticii literare.

VLAICU BÂRNA – 20 mai 1996 – Fiu al Ţării Zarandului, pentru întreaga sa activitate în domeniul literaturii.

MIRCEA VAIDA VOEVOD – 20 septembrie 2000-Fiu al Ţării Zarandului, pentru întreaga sa activitate în domeniul literaturii.

GEORGE TIMCU – 12 octombrie 2000- Fiu al Ţării Zarandului, pentru întreaga sa activitate în domeniul ştiinţei şi litaraturii. (post-mortem)

MARCEL PETRIŞOR – 26 septembrie 2000 – Fiu al Ţării Zarandului , pentru întreaga sa activitate în domeniul literaturii.

RADU SELEJAN – 26 septembrie 2000 – Fiu al Ţării Zarandului, pentru întreaga sa activitate în domeniul literaturii .(post-mortem)

EUGEN CRISTIAN MOTRIUC– 26 septembrie 2000- Fiu al Ţării Zarandului, pentru întreaga sa activitate în domeniul teatrului şi cinematografiei.

TEODOR MELEŞCANU – 12 octombrie 2000- Fiu al Ţării Zarandului, pentru întreaga sa activitate diplomatică, politică şi publicistică.

PETRU OLOSU – 18 aprilie 2002 – Pentru contribuţia sa remarcabilă la dezvoltarea economică, socială şi culturală a zonei miniere Brad, pentru distincţia, profesionalismul şi abnegaţia cu care şi-a onorat rosturile de specialist şi om de cultură, pentru demnitatea şi rectitudinea sa.

P.S. EPISCOP DR. TIMOTEI SEVICIU – 18 aprilie 2002 – Pentru bogata activitate privind susţinerea şi coordonarea preoţilor şi credincioşilor din municipiul Brad şi pentru remarcabila implicare în viaţa religioasă a tuturor celor pe care îi păstoreşte.

FLORIN TALPEŞ – 30 aprilie 2002- Matematician – Pentru remarcabila activitate desfăşurată în domeniul software şi efortul de a schimba imaginea României în lume, pentru rezultatele deosebite în promovarea noului şi pentru sprijinul acordat autorităţilor locale şi instituţiilor din oraşul natal.

ROMULUS NEAG – 30 aprilie 2002 –Profesor – Pentru excepţionala activitate didactică, pedagogică, culturală, publicistică şi ştiinţifică pusă în slujba locuitorilor municipiului Brad.

ILARION VIRGIL FELEA – 19 mai 2003- Preot martir-Profesor – Pentru deosebita sa activitate în cariera didactică, teologică şi publicistică .(post-mortem)

STELIAN IVAŞCU – 19 mai 2003 – Doctor – Pentru activitatea sa deosebită în domeniul medicinei, pe plan naţional şi internaţional.

IOAN BOCĂESCU – 19 mai 2003-Avocat – Primar al Bradului între anii 1934-1937 – Pentru bogata activitate în slujba comunităţii brădene.(post-mortem)

RADU MOGA MÂNZAT – 19 mai 2003 – Profesor, sculptor – Pentru activitatea sa remarcabilă în domeniul sculpturii.(post-mortem)

VLAD V. IOAN – 19 mai 2003 – Avocat- Primar al Bradului în perioada 1947-1949 – Pentru bogata sa activitate în slujba comunităţii brădene.(post-mortem)

IONEL GOLCEA – 19 mai 2003 – Profesor – Pentru bogata sa activitate literară, didactică şi publicistică.

MARCEL OLINESCU – 19 mai 2003 – Profesor- Artist plastic- Pentru bogata sa activitate în domeniul picturii, graficii, publicisticii.(post-mortem)

TROFIN SIMEDREA – 19 mai 2003- Inginer – Pentru deosebita sa activitate profesională şi contribuţia remarcabilă în slujba comunităţii brădene.

EMIL GIURGIUCA – 19 mai 2003 – Profesor- Poet – Pentru contribuţia originală la dezvoltarea literaturii române şi în calitate de redactor al revistei literare unice în România “Abecedar”, apărută în 1933 la Brad.(post-mortem)

ILEANA STANA IONESCU – 30 aprilie 2004- Actriţă – Pentru merite deosebite în activitatea culturală şi artistică, domeniu în care şi-a dovedit înaltul profesionalism.

VICTOR VAIDA – 28 decembrie 2004 – Dr.ing.- Pentru susţinerea proiectului de modernizare a Centralei Termice a municipiului Brad.

ADRIAN NĂSTASE – 28 decembrie 2004 – Prim-ministru al Guvernului României – Pentru susţinerea proiectului de modernizare a Centralei Termice a municipiului Brad.

MIHAI NICOLAE TĂNĂSESCU – 28 decembrie 2004 – Ministru al Finanţelor Publice – Pentru susţinerea proiectului de modernizare a centralei Termice a municipiului Brad.

IOAN RADU – 28 decembrie 2004 – Secretar de stat-Preşedinte al ANRSC Bucureşti- Pentru susţinerea proiectului de modernizare a Centralei Termice a municipiului Brad.

FLOREA VALER – 29 august 2005 – Inginer- Cercetător ştiinţific – Pentru bogata sa activitate în domeniul cercetării ştiinţifice a emailului românesc.

MIHAIL DIACONESCU – 29 august 2005- Prof.univ.dr.-Scriitor – Pentru prestigioasa sa activitate literară, estetică, publicistică, filozofică, istorică şi didactică.

DELIA MUT POPESCU – 29 august 2005- Medic-Prof.univ.dr.- Şeful secţiei de hematologie de la Spitalul Clinic Colţea Bucureşti- Pentru prestigioasa contribuţie ştiinţifică în domeniul hematologiei.

MARIA TUDOR – 29 august 2005 – Cântăreaţă de muzică populară – Pentru bogata sa activitate în domeniul cântecului popular românesc.

MARIOARA MURĂRESCU – 31 iulie 2006-Realizator de emisiuni folclorice la Televiziunea Română Bucureşti – Pentru bogata sa activitate în promovarea culturii tradiţionale şi pentru contribuţia adusă la toate ediţiile Festivalului-concurs “Comori folclorice” şi “Felician Fărcaşiu” organizate la Brad.

GHEORGHE PÂRCĂLĂBOIU – 31 iulie 2006- Artist plastic- Fiu al Bradului, pentru prestigioasa sa activitate de grafician.

ALIN ALEXANDRU POPA – 31 iulie 2006- Om de afaceri- Fiu al Bradului, pentru contribuţia adusă la dezvoltarea transporturilor naţionale şi internaţionale.

IOAN CIOCAN – 26 martie 2008 – pentru participarea la cel de al doilea război mondial, remarcându-se prin faptele sale de vitejie şi curaj în luptele pentru eliberarea Ardealului de Nord, cotropit de armatele hortisto-hitleriste, făcând parte din Detaşamentul de luptă ,,Păuliş”.

ADRIAN PĂUNESCU – 18 iulie 2008 – pentru bogata sa activitate politică în serviciul comunităţii brădene.

MARIA-FELICIA MOŞNEANG (SÂNZIANA BATIŞTE) – 5 august 2008 – membră a Uniunii Scriitorilor din România, pentru activitatea literară.

PREAFERICITUL PĂRINTE DR. DANIEL CIOBOTEA – PATRIARHUL ROMÂNIEI – 24 septembrie 2008 – pentru bogata sa activitate pastorală, culturală, ştiinţifică şi pedagogică, precum şi pentru conducerea şi coordonarea Mitropoliilor, Episcopiilor, preoţilor şi credincioşilor din întreaga ţară.

ADOLF SIEBER – 28 octombrie 2010 – Director al Societății ,,MICA” Brad în perioada 1921-1935 – pentrui contribuția adusă la dezvoltarea mineritului în zona Brad și pentru rolul acestuia în spațiul social, economic și cultural al Țării Zarandului.

Maestrului RADU BERLIGAN – 28 iulie 2011 – personalitate a culturii românești și universale – pentru o viață pusă în slujba cuvântului și a scenei.

VOLKER WOLLMANN – 28 iulie 2011 – Prof. univ. dr. – pentru contribuția adusă la cercetarea mineritului în Țara Zarandului și implicarea sa la punerea în valoare a patrimoniului istoric și cultural al Bradului.

TOMA PETRE GHIȚULESCU – inginer geolog, geofizician minier și strălucit specialist în domeniul cercetării și sistematizării în perimetrul minier Braza.

Preasfințitul Părinte Dr. GURIE GEORGIU – 31 iulie 20104 – Episcop al Episcopiei Devei și Hunedoarei – pentru bogata sa activitate pastorală privind susţinerea parohiilor ortodoxe şi a credincioşilor din municipiul Brad.

MIRCEA SÂNTIMBREANU – 20 mai 1996 – Fiu al Ţării Zarandului, pentru întreaga sa activitate în domeniul literaturii.

ION LUNGU – 20 mai 1996 – Fiu al Ţării Zarandului, pentru întreaga sa activitate în domeniul literaturii, filozofiei şi criticii literare.

VLAICU BÂRNA – 20 mai 1996 – Fiu al Ţării Zarandului, pentru întreaga sa activitate în domeniul literaturii.

MIRCEA VAIDA VOEVOD – 20 septembrie 2000-Fiu al Ţării Zarandului, pentru întreaga sa activitate în domeniul literaturii.

GEORGE TIMCU – 12 octombrie 2000- Fiu al Ţării Zarandului, pentru întreaga sa activitate în domeniul ştiinţei şi litaraturii. (post-mortem)

MARCEL PETRIŞOR – 26 septembrie 2000 – Fiu al Ţării Zarandului , pentru întreaga sa activitate în domeniul literaturii.

RADU SELEJAN – 26 septembrie 2000 – Fiu al Ţării Zarandului, pentru întreaga sa activitate în domeniul literaturii .(post-mortem)

EUGEN CRISTIAN MOTRIUC– 26 septembrie 2000- Fiu al Ţării Zarandului, pentru întreaga sa activitate în domeniul teatrului şi cinematografiei.

TEODOR MELEŞCANU – 12 octombrie 2000- Fiu al Ţării Zarandului, pentru întreaga sa activitate diplomatică, politică şi publicistică.

PETRU OLOSU – 18 aprilie 2002 – Pentru contribuţia sa remarcabilă la dezvoltarea economică, socială şi culturală a zonei miniere Brad, pentru distincţia, profesionalismul şi abnegaţia cu care şi-a onorat rosturile de specialist şi om de cultură, pentru demnitatea şi rectitudinea sa.

P.S. EPISCOP DR. TIMOTEI SEVICIU – 18 aprilie 2002 – Pentru bogata activitate privind susţinerea şi coordonarea preoţilor şi credincioşilor din municipiul Brad şi pentru remarcabila implicare în viaţa religioasă a tuturor celor pe care îi păstoreşte.

FLORIN TALPEŞ – 30 aprilie 2002- Matematician – Pentru remarcabila activitate desfăşurată în domeniul software şi efortul de a schimba imaginea României în lume, pentru rezultatele deosebite în promovarea noului şi pentru sprijinul acordat autorităţilor locale şi instituţiilor din oraşul natal.

ROMULUS NEAG – 30 aprilie 2002 –Profesor – Pentru excepţionala activitate didactică, pedagogică, culturală, publicistică şi ştiinţifică pusă în slujba locuitorilor municipiului Brad.

ILARION VIRGIL FELEA – 19 mai 2003- Preot martir-Profesor – Pentru deosebita sa activitate în cariera didactică, teologică şi publicistică .(post-mortem)

STELIAN IVAŞCU – 19 mai 2003 – Doctor – Pentru activitatea sa deosebită în domeniul medicinei, pe plan naţional şi internaţional.

IOAN BOCĂESCU – 19 mai 2003-Avocat – Primar al Bradului între anii 1934-1937 – Pentru bogata activitate în slujba comunităţii brădene.(post-mortem)

RADU MOGA MÂNZAT – 19 mai 2003 – Profesor, sculptor – Pentru activitatea sa remarcabilă în domeniul sculpturii.(post-mortem)

VLAD V. IOAN – 19 mai 2003 – Avocat- Primar al Bradului în perioada 1947-1949 – Pentru bogata sa activitate în slujba comunităţii brădene.(post-mortem)

IONEL GOLCEA – 19 mai 2003 – Profesor – Pentru bogata sa activitate literară, didactică şi publicistică.

MARCEL OLINESCU – 19 mai 2003 – Profesor- Artist plastic- Pentru bogata sa activitate în domeniul picturii, graficii, publicisticii.(post-mortem)

TROFIN SIMEDREA – 19 mai 2003- Inginer – Pentru deosebita sa activitate profesională şi contribuţia remarcabilă în slujba comunităţii brădene.

EMIL GIURGIUCA – 19 mai 2003 – Profesor- Poet – Pentru contribuţia originală la dezvoltarea literaturii române şi în calitate de redactor al revistei literare unice în România “Abecedar”, apărută în 1933 la Brad.(post-mortem)

ILEANA STANA IONESCU – 30 aprilie 2004- Actriţă – Pentru merite deosebite în activitatea culturală şi artistică, domeniu în care şi-a dovedit înaltul profesionalism.

VICTOR VAIDA – 28 decembrie 2004 – Dr.ing.- Pentru susţinerea proiectului de modernizare a Centralei Termice a municipiului Brad.

ADRIAN NĂSTASE – 28 decembrie 2004 – Prim-ministru al Guvernului României – Pentru susţinerea proiectului de modernizare a Centralei Termice a municipiului Brad.

MIHAI NICOLAE TĂNĂSESCU – 28 decembrie 2004 – Ministru al Finanţelor Publice – Pentru susţinerea proiectului de modernizare a centralei Termice a municipiului Brad.

IOAN RADU – 28 decembrie 2004 – Secretar de stat-Preşedinte al ANRSC Bucureşti- Pentru susţinerea proiectului de modernizare a Centralei Termice a municipiului Brad.

FLOREA VALER – 29 august 2005 – Inginer- Cercetător ştiinţific – Pentru bogata sa activitate în domeniul cercetării ştiinţifice a emailului românesc.

MIHAIL DIACONESCU – 29 august 2005- Prof.univ.dr.-Scriitor – Pentru prestigioasa sa activitate literară, estetică, publicistică, filozofică, istorică şi didactică.

DELIA MUT POPESCU – 29 august 2005- Medic-Prof.univ.dr.- Şeful secţiei de hematologie de la Spitalul Clinic Colţea Bucureşti- Pentru prestigioasa contribuţie ştiinţifică în domeniul hematologiei.

MARIA TUDOR – 29 august 2005 – Cântăreaţă de muzică populară – Pentru bogata sa activitate în domeniul cântecului popular românesc.

MARIOARA MURĂRESCU – 31 iulie 2006-Realizator de emisiuni folclorice la Televiziunea Română Bucureşti – Pentru bogata sa activitate în promovarea culturii tradiţionale şi pentru contribuţia adusă la toate ediţiile Festivalului-concurs “Comori folclorice” şi “Felician Fărcaşiu” organizate la Brad.

GHEORGHE PÂRCĂLĂBOIU – 31 iulie 2006- Artist plastic- Fiu al Bradului, pentru prestigioasa sa activitate de grafician.

ALIN ALEXANDRU POPA – 31 iulie 2006- Om de afaceri- Fiu al Bradului, pentru contribuţia adusă la dezvoltarea transporturilor naţionale şi internaţionale.

IOAN CIOCAN – 26 martie 2008 – pentru participarea la cel de al doilea război mondial, remarcându-se prin faptele sale de vitejie şi curaj în luptele pentru eliberarea Ardealului de Nord, cotropit de armatele hortisto-hitleriste, făcând parte din Detaşamentul de luptă ,,Păuliş”.

ADRIAN PĂUNESCU – 18 iulie 2008 – pentru bogata sa activitate politică în serviciul comunităţii brădene.

MARIA-FELICIA MOŞNEANG (SÂNZIANA BATIŞTE) – 5 august 2008 – membră a Uniunii Scriitorilor din România, pentru activitatea literară.

PREAFERICITUL PĂRINTE DR. DANIEL CIOBOTEA – PATRIARHUL ROMÂNIEI – 24 septembrie 2008 – pentru bogata sa activitate pastorală, culturală, ştiinţifică şi pedagogică, precum şi pentru conducerea şi coordonarea Mitropoliilor, Episcopiilor, preoţilor şi credincioşilor din întreaga ţară.

ADOLF SIEBER – 28 octombrie 2010 – Director al Societății ,,MICA” Brad în perioada 1921-1935 – pentrui contribuția adusă la dezvoltarea mineritului în zona Brad și pentru rolul acestuia în spațiul social, economic și cultural al Țării Zarandului.

Maestrului RADU BERLIGAN – 28 iulie 2011 – personalitate a culturii românești și universale – pentru o viață pusă în slujba cuvântului și a scenei.

VOLKER WOLLMANN – 28 iulie 2011 – Prof. univ. dr. – pentru contribuția adusă la cercetarea mineritului în Țara Zarandului și implicarea sa la punerea în valoare a patrimoniului istoric și cultural al Bradului.

TOMA PETRE GHIȚULESCU – 28 august 2012 – inginer geolog, geofizician minier și strălucit specialist în domeniul cercetării și sistematizării în perimetrul minier Braza.

Preasfințitul Părinte Dr. GURIE GEORGIU, Episcop al Episcopiei Devei și Hunedoarei – 31 iulie 2014 – pentru bogata sa activitate pastorală privind susţinerea parohiilor ortodoxe şi a credincioşilor din municipiul Brad.

AUREL LĂPUȘCĂ – Dr. ing. – personalitate marcantă a mineritului brădean. (post-mortem)

Înaltpreasfinșiei Sale Dr. LAURENȚIU STREZA, Mitropolitul Ardealului – 31 martie 2016 – pentru chibzuința și înțeleapta arhipăstorire a clericilor și credincioșilor ardeleni, pentru bogata activitate pastoral-misionară întreprinsă în ogorul bisericii noastre drept măritoare și pentru deosebita lucrare de cercetare ți de formare depusă în cuprinsul teologiei române si internaționale.

GRIGORIE VERDEȘ – 31 martie 2016 – geolog – pentru bogata sa activitate în domeniile mineralogic și publicistic pusă în slujba comunității brădene.

VASILE CREȚU – 23 februarie 2017 – pentru bogata sa activitate pusă în slujba comunității brădene.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support