MIRCEA SÂNTIMBREANU – 20 mai 1996 – Fiu al Ţării Zarandului, pentru întreaga sa activitate în domeniul literaturii.
ION LUNGU – 20 mai 1996 – Fiu al Ţării Zarandului, pentru întreaga sa activitate în domeniul literaturii, filozofiei şi criticii literare.
VLAICU BÂRNA – 20 mai 1996 – Fiu al Ţării Zarandului, pentru întreaga sa activitate în domeniul literaturii.
MIRCEA VAIDA VOEVOD – 20 septembrie 2000-Fiu al Ţării Zarandului, pentru întreaga sa activitate în domeniul literaturii.
GEORGE TIMCU – 12 octombrie 2000- Fiu al Ţării Zarandului, pentru întreaga sa activitate în domeniul ştiinţei şi litaraturii. (post-mortem)
MARCEL PETRIŞOR – 26 septembrie 2000 – Fiu al Ţării Zarandului , pentru întreaga sa activitate în domeniul literaturii.
RADU SELEJAN – 26 septembrie 2000 – Fiu al Ţării Zarandului, pentru întreaga sa activitate în domeniul literaturii .(post-mortem)
EUGEN CRISTIAN MOTRIUC– 26 septembrie 2000- Fiu al Ţării Zarandului, pentru întreaga sa activitate în domeniul teatrului şi cinematografiei.
TEODOR MELEŞCANU – 12 octombrie 2000- Fiu al Ţării Zarandului, pentru întreaga sa activitate diplomatică, politică şi publicistică.
PETRU OLOSU – 18 aprilie 2002 – Pentru contribuţia sa remarcabilă la dezvoltarea economică, socială şi culturală a zonei miniere Brad, pentru distincţia, profesionalismul şi abnegaţia cu care şi-a onorat rosturile de specialist şi om de cultură, pentru demnitatea şi rectitudinea sa.
P.S. EPISCOP DR. TIMOTEI SEVICIU – 18 aprilie 2002 – Pentru bogata activitate privind susţinerea şi coordonarea preoţilor şi credincioşilor din municipiul Brad şi pentru remarcabila implicare în viaţa religioasă a tuturor celor pe care îi păstoreşte.
FLORIN TALPEŞ – 30 aprilie 2002- Matematician – Pentru remarcabila activitate desfăşurată în domeniul software şi efortul de a schimba imaginea României în lume, pentru rezultatele deosebite în promovarea noului şi pentru sprijinul acordat autorităţilor locale şi instituţiilor din oraşul natal.
ROMULUS NEAG – 30 aprilie 2002 –Profesor – Pentru excepţionala activitate didactică, pedagogică, culturală, publicistică şi ştiinţifică pusă în slujba locuitorilor municipiului Brad.
ILARION VIRGIL FELEA – 19 mai 2003- Preot martir-Profesor – Pentru deosebita sa activitate în cariera didactică, teologică şi publicistică .(post-mortem)
STELIAN IVAŞCU – 19 mai 2003 – Doctor – Pentru activitatea sa deosebită în domeniul medicinei, pe plan naţional şi internaţional.
IOAN BOCĂESCU – 19 mai 2003-Avocat – Primar al Bradului între anii 1934-1937 – Pentru bogata activitate în slujba comunităţii brădene.(post-mortem)
RADU MOGA MÂNZAT – 19 mai 2003 – Profesor, sculptor – Pentru activitatea sa remarcabilă în domeniul sculpturii.(post-mortem)
VLAD V. IOAN – 19 mai 2003 – Avocat- Primar al Bradului în perioada 1947-1949 – Pentru bogata sa activitate în slujba comunităţii brădene.(post-mortem)
IONEL GOLCEA – 19 mai 2003 – Profesor – Pentru bogata sa activitate literară, didactică şi publicistică.
MARCEL OLINESCU – 19 mai 2003 – Profesor- Artist plastic- Pentru bogata sa activitate în domeniul picturii, graficii, publicisticii.(post-mortem)
TROFIN SIMEDREA – 19 mai 2003- Inginer – Pentru deosebita sa activitate profesională şi contribuţia remarcabilă în slujba comunităţii brădene.
EMIL GIURGIUCA – 19 mai 2003 – Profesor- Poet – Pentru contribuţia originală la dezvoltarea literaturii române şi în calitate de redactor al revistei literare unice în România “Abecedar”, apărută în 1933 la Brad.(post-mortem)
ILEANA STANA IONESCU – 30 aprilie 2004- Actriţă – Pentru merite deosebite în activitatea culturală şi artistică, domeniu în care şi-a dovedit înaltul profesionalism.
VICTOR VAIDA – 28 decembrie 2004 – Dr.ing.- Pentru susţinerea proiectului de modernizare a Centralei Termice a municipiului Brad.
ADRIAN NĂSTASE – 28 decembrie 2004 – Prim-ministru al Guvernului României – Pentru susţinerea proiectului de modernizare a Centralei Termice a municipiului Brad.
MIHAI NICOLAE TĂNĂSESCU – 28 decembrie 2004 – Ministru al Finanţelor Publice – Pentru susţinerea proiectului de modernizare a centralei Termice a municipiului Brad.
IOAN RADU – 28 decembrie 2004 – Secretar de stat-Preşedinte al ANRSC Bucureşti- Pentru susţinerea proiectului de modernizare a Centralei Termice a municipiului Brad.
FLOREA VALER – 29 august 2005 – Inginer- Cercetător ştiinţific – Pentru bogata sa activitate în domeniul cercetării ştiinţifice a emailului românesc.
MIHAIL DIACONESCU – 29 august 2005- Prof.univ.dr.-Scriitor – Pentru prestigioasa sa activitate literară, estetică, publicistică, filozofică, istorică şi didactică.
DELIA MUT POPESCU – 29 august 2005- Medic-Prof.univ.dr.- Şeful secţiei de hematologie de la Spitalul Clinic Colţea Bucureşti- Pentru prestigioasa contribuţie ştiinţifică în domeniul hematologiei.
MARIA TUDOR – 29 august 2005 – Cântăreaţă de muzică populară – Pentru bogata sa activitate în domeniul cântecului popular românesc.
MARIOARA MURĂRESCU – 31 iulie 2006-Realizator de emisiuni folclorice la Televiziunea Română Bucureşti – Pentru bogata sa activitate în promovarea culturii tradiţionale şi pentru contribuţia adusă la toate ediţiile Festivalului-concurs “Comori folclorice” şi “Felician Fărcaşiu” organizate la Brad.
GHEORGHE PÂRCĂLĂBOIU – 31 iulie 2006- Artist plastic- Fiu al Bradului, pentru prestigioasa sa activitate de grafician.
ALIN ALEXANDRU POPA – 31 iulie 2006- Om de afaceri- Fiu al Bradului, pentru contribuţia adusă la dezvoltarea transporturilor naţionale şi internaţionale.
IOAN CIOCAN – 26 martie 2008 – pentru participarea la cel de al doilea război mondial, remarcându-se prin faptele sale de vitejie şi curaj în luptele pentru eliberarea Ardealului de Nord, cotropit de armatele hortisto-hitleriste, făcând parte din Detaşamentul de luptă ,,Păuliş”.
ADRIAN PĂUNESCU – 18 iulie 2008 – pentru bogata sa activitate politică în serviciul comunităţii brădene.
MARIA-FELICIA MOŞNEANG (SÂNZIANA BATIŞTE) – 5 august 2008 – membră a Uniunii Scriitorilor din România, pentru activitatea literară.
PREAFERICITUL PĂRINTE DR. DANIEL CIOBOTEA – PATRIARHUL ROMÂNIEI – 24 septembrie 2008 – pentru bogata sa activitate pastorală, culturală, ştiinţifică şi pedagogică, precum şi pentru conducerea şi coordonarea Mitropoliilor, Episcopiilor, preoţilor şi credincioşilor din întreaga ţară.
ADOLF SIEBER – 28 octombrie 2010 – Director al Societății ,,MICA” Brad în perioada 1921-1935 – pentrui contribuția adusă la dezvoltarea mineritului în zona Brad și pentru rolul acestuia în spațiul social, economic și cultural al Țării Zarandului.
Maestrului RADU BELIGAN – 28 iulie 2011 – personalitate a culturii românești și universale – pentru o viață pusă în slujba cuvântului și a scenei.
VOLKER WOLLMANN – 28 iulie 2011 – Prof. univ. dr. – pentru contribuția adusă la cercetarea mineritului în Țara Zarandului și implicarea sa la punerea în valoare a patrimoniului istoric și cultural al Bradului.
TOMA PETRE GHIȚULESCU – inginer geolog, geofizician minier și strălucit specialist în domeniul cercetării și sistematizării în perimetrul minier Braza.
Preasfințitul Părinte Dr. GURIE GEORGIU – 31 iulie 20104 – Episcop al Episcopiei Devei și Hunedoarei – pentru bogata sa activitate pastorală privind susţinerea parohiilor ortodoxe şi a credincioşilor din municipiul Brad.
AUREL LĂPUȘCĂ – Dr. ing. – personalitate marcantă a mineritului brădean. (post-mortem)
Înaltpreasfinșiei Sale Dr. LAURENȚIU STREZA, Mitropolitul Ardealului – 31 martie 2016 – pentru chibzuința și înțeleapta arhipăstorire a clericilor și credincioșilor ardeleni, pentru bogata activitate pastoral-misionară întreprinsă în ogorul bisericii noastre drept măritoare și pentru deosebita lucrare de cercetare ți de formare depusă în cuprinsul teologiei române si internaționale.
GRIGORIE VERDEȘ – 31 martie 2016 – geolog – pentru bogata sa activitate în domeniile mineralogic și publicistic pusă în slujba comunității brădene.
VASILE CREȚU – 23 februarie 2017 – pentru bogata sa activitate pusă în slujba comunității brădene.