Site-ul oficial al Municipiului Brad

Cu pasi mici spre varfuri mari – Ararat 2009

Duminică, 27 decembrie 2009, la Casa de Cultură a municipiului Brad a fost vernisată expoziţia de fotografii „Cu paşi mici spre vârfuri mari. Ararat 2009″, a tânărului alpinist brădean Mihai Vlad. Este a doua ascensiune realizată de Mihai Vlad, după Mont Blanc 2008, Muntele Ararat fiind a doua culme importantă pe care a fluturat drapelul municipiului Brad.

În prezenţa unui numeros public, alpinistul brădean a prezentat o suită de fotografii, admirabil realizate din punct de vedere artistic, dar şi filmul expediţiei întrprinse în luna septembrie a acestui an.

În demersurile sale i-a fost alături primarul municipiului Brad, domnul Florin Cazacu, consilierii locali, expediţia fiind susţinută financiar de Primăria municipiului Brad şi o serie de sponsori din oraşul nostru.

Expoziţia poate fi vizitată până în data de 15 ianuarie 2010 la Casa municipală de Cultură.

Ce va urma ?

În 2010 Mihai va încerca să escaladeze Vârful Matterhorn, înalt de 4468 metri, al doilea ca înălţime din Europa. Matterhorn este situat în Alpii Pennini, la graniţa dintre Italia şi Elveţia şi are renumele unui munte care nu se lasă uşor cucerit, mai ales datorită formei sale de piramidă abruptă şi înclinată, cu unul dintre pereţi aproape drept, ridicat cu peste 1000 de metri deasupra gheţarilor.

Însă, cu paşii mici ai lui Mihai Vlad, pe unul dintre marile vârfuri ale Europei, va flutura din nou drapelul nostru, al brădenilor.

Îi dorim mult succes.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support