Site-ul oficial al Municipiului Brad

Let’s do it, Romania! Let’s do it, Brad!

În cadrul campaniei „Let’s do it, Romania” s-au înscris, până la această dată, peste 160 de voluntari din municipiul Brad, mare majoritate fiind elevi ai unităţilor şcolare. Participanţii la această acţiune, ajunsă în acest an la a patra ediţie, vor desfăşura activităţi de curăţenie în data de 28 septembrie în unele zone din municipiu.

Zonele vizate din municipiul Brad care vor fi curăţate sunt: malurile pârâului Luncoi din cartierul Micro I, albia majoră a răului Crişul Alb şi malurile pârâului Luncoi din zona Parcului Tineretului şi zona cuprinsă între str. Ion Creangă şi terasamentul căii ferate şi altele.

Acţiunea se doreşte a fi un semnal de alarmă tras de tinerii brădeni pentru a sanţiona lipsa de simţ civic a celor care aruncă deşeuri menajere în locuri neamenajate.

Primăria municipiului Brad şi operatorul local de salubrizare vor pune la dispoziţia voluntarilor logistica necesară pentru buna desfăşurare a acţiunii.
„Sperăm ca acţiunea noastră să conştientizeze populaţia cu privire la necesitatea menţinerii unui mediu curat şi gestul voluntarilor să sanţioneze pe cei insuficient educaţi în sensul menţinerii curăţeniei în oraşul nostru, a declarat Florin Cazacu, primarul municipiului Brad.

Cei care doresc să participe la această acţiune sunt aşteptaţi sâmbătă, 28 septembrie 2013, la ora 9.00 în Parcul Tineretului din municipiul Brad, în zona scenei.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support