Site-ul oficial al Municipiului Brad

PUTEREA CARTILOR sau ROMANCIER LA 13 ANI

Un eveniment editorial deosebit prin ineditul său a avut loc la Casa municipală de Cultură.

Este vorba despre lansarea romanului REGĂSIRE, prima scriere a unei autoare de numai…13 ani : CORINA IEVUŢA-BOTA, elevă la Şcoala Generală „Mircea Sântimbreanu” din oraşul nostru.

Un copil-scriitor, care şi-a asumat, datorită talentului şi bunei îndrumări pe calea scrisului, un rol dificil, dar frumos, o misiune înaltă şi luminoasă.

Pentru că REGĂSIRE este romanul unei vârste la care omul începe a se descoperi, îşi caută identitatea şi şi-o îmbogăţeşte necontenit cu fapte noi de viaţă. Înseamnă căutări consumate, întrebări constante, urcuşuri şi coborâşuri, poteci de viaţă bătătorite, reconsiderare neobosită a ceea ce eşti, a ceea ce poţi fi, adică…precocitate.

Vă îndemnăm să trăiţi bucuria de a pătrunde în acest univers, creat abil, cu candoare şi farmec, de autoarea Corina Ievuţa-Bota, sperând că numele său, înscris pe paginile unor viitoare cărţi, va fi rostit cu încântare de cititorii ei, încă multă vreme de acum încolo.


În prezenţa unui numeros public avizat şi iubitor de carte, la Casa municipală de Cultură a avut loc un dublu evenimant editorial.

Este vorba despre întâlnirea cititorilor brădeni cu doi autori şi cuvântul scris, prin lansarea volumelor :AŞTEPTAREA – roman – autor Ionel Sabin şi COPILĂRIA PĂRINTELUI ARSENIE BOCA, autor Iovu Mihuţ.

Om de ştiinţă, profesor universitar dr. la Facultatea de Electronică şi Telecomunicaţii din cadrul Politehnicii Timişoara, dar şi poet şi prozator, Ionel Sabin, originar din Vaţa de Sus, autorul romanului AŞTEPTAREA, reconstituie în paginile cărţii trecutul înaintaşilor săi, realizând imaginea luminoasă şi pilduitoare a oamenilor de pe meleagurile natale, ca un memento pentru contemporani şi document al sănătoaselor noastre rădăcini pentru viitorime.
Tot cu acest prilej a fost prezentat şi volumul de documente despre copilăria părintelui Arsenie Boca, scris de Iovu Mihuţ, care clarifică unele informaţii apărute în media în legătură cu primii ani de viaţă, copilăria, şcoala şi familia celui numit părintele spiritual al Ardealului.

Evenimentul s-a bucurat de prezenţa a două personalităţii ale culturii, care au realizat prezentările, şi anume profesoara Livia Fumurescu şi poetul, criticul literar, traducătorul, editorul, Lucian Alexiu, membru al Uniunii Scriitorilor din România.

Cele două cărţi ne fac să ne gândim mai profund la condiţia umană, deoarece întoarcerea la matcă, regăsirea neamului şi a zestrei spirituale moştenite ar trebui să devină deziderate majore pentru noi toţi, mai ales în aceste momente de confuzie existenţială sau de derută motivată pe care le trăim acum.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support