Site-ul oficial al Municipiului Brad

Sfintirea pietrei de temelie a noului lacas de cult ortodox din cartierul Micro 1 din municipiul Brad

În data de 6 decembrie 2007, au fost organizate festivităţile prilejuite de sfinţirea pietrei de temelie a noului lăcaş de cult ortodox din cartierul Micro 1, Peste Luncoi, cu hramul Sf. Ierarh Nicolae şi Sf. Mare Muceniţă Varvara.

În prezenţa a sute de credincioşi, slujba de sfinţire a pietrei de temelie a fost oficiată de Prea Sfinţia Sa Dr. Timotei Seviciu împreună cu un sobor de preoţi, protopop Ioan Jorza, preot paroh Ioan Stan şi preot Visarion, stareţul Mănăstirii Crişan şi alţii.

Construirea acestei biserici este sprijinită financiar de credincioşii municipiului Brad şi Consiliul Local Brad, care a atribuit gratuit terenul aferent construcţiei.

„Având în vedere dezvoltarea oraşului nostru consider necesară construcţia acestei biserici. Este şansa generaţiei actuale de brădeni de a rămâne în istoria locului prin construcţia unei biserici ortodoxe în municipiu, având în vedere că ultima biserică ortrodoxă s-a construit în municipiul Brad acum 80 ani”, a declarat cu această ocazie Florin Cazacu, primarul municipiului Brad.

La sfârşitul slujbei Primăria a oferit credincioşilor prezenţi ceai, vin fiert şi cozonaci cu ocazia sărbătoririi Sf. Ierarh Nicolae.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support